[ X ]
Breaking news19 Februarie 2024 15:03

Cristina Gherasimov a avut o întrevedere cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene. Ce s-a discutat

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a avut o întrevedere cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene, acreditați în Republica Moldova. Părțile au discutat despre prioritățile Guvernului în ceea ce privește agenda de integrare europeană, inclusiv despre primii pași pe care îi efectuăm în evaluarea legislației naționale cu cea a UE, informează TRIBUNA. 

De asemenea, s-a discutat despre implementarea ultimelor trei recomandări ale Comisiei Europene. În acest sens, viceprim-ministra Cristina Gherasimov a subliniat angajamentul autorităților de a continua reformele în sistemul judiciar și în procesul de deoligarhizare.

Oficiala a mulțumit pentru susținerea constantă oferită, inclusiv în obținerea votului pozitiv pentru lansarea negocierilor de aderare.

„Ne bucurăm să avem cea mai apropiată relație cu UE din istoria modernă a țării noastre și vom continua să dezvoltăm acest parteneriat, astfel încât Republica Moldova să devină stat membru al UE”, a menționat viceprim-ministra Cristina Gherasimov.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...