[ X ]
Alegeri19 Ianuarie 2024 06:00

Igor Grosu: Referendumul va avea loc în aceeași zi cu prezidențialele; Trebuie să ieșim din tipare 

Referendumul privind aderarea la Uniunea Europeană va avea loc în aceeași zi cu alegerile prezidențiale din 2024. Declarația a fost făcută de Președintele Parlamentului, Igor Grosu, informează TRIBUNA.

Politicianul, în cadrul emisiunii “Punctul pe Azi” de la TVR Moldova, referendu-se la faptul că alte state care au aderat la Uniunea Europeană au făcut un referendum la finalul negocierilor, a spus că “noi trebuie să ieșim din tipare”.

“Noi ne creem viteza și atmosfera pentru a aduce schimbările. Și acest exercițiu democratic va aduce elan acestui parcurs de integrare europeană. Noi nu avem timp nelimitat. Noi aven această fereastră și trebuie să ne mișcăm organizat”, a subliniat liderul partidului de guvernare.

Totodată, Igor Grosu a spus că vor merge să discute cu cetățenii și să le explice care sunt beneficiile aderării la Uniunea Europeană.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...