[ X ]
Important10 Octombrie 2023 10:24

Radu Marian - către cei care „comentează de parcă am trăi în buricul Europei lângă Elveția”: Parlamentul a fost obligat să acționeze 

Radu Marian, vicepreședinte al Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), deputat, a constatat că „unii comentatori și părerologi de pe internet și tv-uri nu înțeleg pericolul pentru democrație pe care îl reprezintă gruparea criminală Șor și partidele afiliate acesteia. Ei comentează de parcă totul ar fi normal, am trăi în buricul Europei lângă Elveția. Ei se fac că nu văd cum regimul de la Kremlin, grupările criminale și oligarhii fugari amenință democrația și suveranitatea Republici Moldova. Ei se fac că nu înțeleg de ce finanțarea ilegală a partidelor de către grupări criminale și oligarhi este un pericol existențial. Un partid finanțat din astfel de surse va îndeplini DOAR interesele hoților care îl finanțează, și nu al cetățenilor”. În context, el a declarat că Parlamentul a fost obligat să acționeze săptămâna trecută pentru a nu admite ca acești bandiți să-și bată joc de alegeri, informează TRIBUNA.

Deputatul a subliniat că riscurile despre care vorbește nu sunt ipotetice.

„Sunt lucruri reale pe care se văd. Toți au văzut cum săptămâna trecută organele de drept au prins un individ cu o valiză plină de 550 mii de euro destinați pentru mituirea primarilor și alegătorilor. Trei săptămâni în urmă, toți au văzut detaliile investigațiilor PA-CNA-MAI-SIS, care au arătat cu lux de amănunte cum gruparea criminală Șor, prin intermediul deputaților furați de la alte fracțiuni, încearcă să cumpere tot ce se mișcă în politica noastră. Sumele pe care le aruncă Kremlinul pentru a ajuta grupările criminale să obțină voturi și puterea în țara noastră sunt pur și simplu inimaginabile.

Modul lor de acțiune aduce aminte de cartelurile de droguri din America Latină și de traficanții de cocaină din SUA – sunt inventivi și stau pe munți de valută. Este foarte greu să oprești toate aceste fluxuri de bani ilegali. Ar fi extrem de greu și într-o țară din Vest cu instituții de forță extrem de performante, nemaivorbind de Moldova, unde suntem mijlocul reformei și unde în continuare avem elemente corupte în sistemul de justiție”, a explicat el.

Radu Marian a mai spus că el știe că „e la modă ca organele de forță să fie criticate,” dar vrea să-și exprime aprecierea pentru modul profesionist în care au acționat în aceste investigații în ultimele luni.

„Cei care în continuare sunt complici la activitățile criminale ale grupării șor și ai altori oligarhi fugari, trebuie să cunoașteți că unica șansă ca să scăpați de pușcărie pedeapsă este să depuneți autodenunț și să cooperați cu ancheta. Capii acestor grupări criminale se protejează pe ei, ei nu vor să apară cu semnăturile pe hârtii și nu se expun, nu vă lăsați folosiți de ei.

Este absolut fundamental ca judecătorii să nu tergiverseze aceste investigații, de ei depinde în primul rând dacă hoții și fugarii vor ajunge după gratii.

Alegerile libere și corecte sunt fundamentul statului în care trăim, ele trebuie protejate”, a conchis politicianul.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Impozitarea tranzacţiilor imobiliare – o temă de discuţii care trebuie tratată cu maximă atenţie Situaţia de pe piaţa imobiliară continuă să rămână una îngrijorătoare. Datele oficiale arată că numărul ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...