59% din locuitorii Republicii Moldova, cred că reforma justiției realizată de PAS este un eșec.
23% cred că e un succes.
18% nu știu ce să răspundă.
70% cred că justiția a trecut sub influența/controlul celor, care sunt acum la putere.
17% cred că justiția e independentă.
13% nu știu ce să răspundă.
79% cred că instituțiile anticorupție nu investighează pe cei aflați la putere.
4% cred că în RM nu mai există corupție la nivelul oficialilor de rang înalt.
17% nu știu ce să răspundă.
55% cred că Veronica Dragalin e controlată politic.
24% cred că nu.
48% cred că Veronica Dragalin încearcă să facă politică/să influențeze decizii politice.
32% nu cred.
Și asta în condițiile în care șefii PAS, prin zeci de instituții media, vorbesc zilnic despre cum reformează justiția. Și vorbesc doar ei – opoziția practic nu e auzită, pentru că nu prea a rămas presă liberă de influența guvernării.
Societatea înțelege că PAS numește în funcții de conducere oameni mai mult loiali PAS, decât legii.
Cifrele de mai sus sunt un indicator al nivelului de încredere al societății în guvernarea PAS: în competența PAS; în onestitatea PAS; în buna intenție a PAS.
Cifrele nu lăsa mult loc pentru un succes al PAS în localele din 5 Noiembrie, precum și în alegerile din 2024 și 2025.
PAS guvernează absolut și confortabil de mai mult de 2 ani. Toate deciziile cât de cât importante sunt luate de PAS. Toți șefii cât de cât importanți au fost numiți de PAS.
PAS vrea să-și atribuie toate succesele, iar societatea îi atribuie toate rateurile. Pentru că succese sunt foarte puține și modeste, iar rateuri sunt foarte multe și grave.
Vitalie Dragancea,
expert în comunicare







