Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, în luna iulie curent, a „pierdut” doi membri ai echipei sale, informează TRIBUNA.
La 21 iulie curent, șeful statului a semnat decretul de eliberare a lui Andrei Spînu din funcția de secretar general al Aparatului Președintelui. Andrei Spînu a revenit în funcția de ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.
La 31 iulie curent, Maia Sandu a semnat decretul de eliberare a Ecaterinei Casinge din funcția de șef al Cabinetului Președintelui. Ecaterina Casinge a demisionat, deoarece în luna august și-a început activitatea de purtător de cuvânt al Președintelui Consiliului European, Charles Michel.
Ambele funcții sunt vacante la moment.
Urmăriți-ne și pe TELEGRAM!











