Biroul Permanent al Partidului Acasă Construim Europa (PACE), ieri, în ședință, a decis să nu participe la Adunarea Națională „Moldova Europeană” din 21 mai curent, informează TRIBUNA.
„Deși inițial am anunțat că vom fi prezenți, or, PACE prin definiție e partid proeuropean, pro-NATO, totuși, analizând ce spune și ce face guvernarea, am decis să nu participăm”, a anunțat Tatiana Bordeianu, vicepreședinte al PACE pe domeniul Relatii Externe și Integrare Europeană.
Potrivit PACE, Adunarea Națională este „un miting de partid”.
„Am avut și avem informații că oamenii sunt practic forțați să participe la această adunare”, a mai spus Tatiana Bordeianu, subliniind că e lucru clar că oamenii din Republica Moldova își doresc aderarea la Uniunea Europeană.







