Monica Babuc, președintele interimar al Partidului Democrat din Moldova (PDM), a spus de ce formațiunea nu se alătură protestelor antiguvernamentale, informează TRIBUNA.
“Suntem întrebați de ce cei de la PDM, care se declară nemulțumiți de actul guvernării, nu se alătură protestelor? Răspunsul este în Declarația noastră după începutul războiului din Ucraina.
Au trecut 6 luni de atunci și deasupra noastră zboară deja rachete. Între timp, se mai întâlnesc partide bine intenționate: să schimbe actul guvernării spre bine și ies la protest. Și racheta care zboară deasupra noastră pică undeva în teritoriul RM. Se întâmplă o explozie, un colaps energetic, alimentar, jertfe omenești!!!”, a declarat politiciana în cadrul emisiunii “Puterea a Patra” de la N4.
În contextul, Monica Babuc a spus că nu a auzit nimic despre un Plan de apărare civilă a cetățenilor noștri, despre modul în care trebuie ei să acționeze, de răspunsul pe care trebuie să-l dea guvernarea, dar și răspunsul pe care trebuie să-l dea partidele care au spus că susțin demersul de consolidare a societății.
“Este necesar să întreprindem măsuri ca să protejăm integritatea R. Moldova și securitatea cetățenilor noștri! Din păcate, nu există o conlucrare la nivel de guvernare și partide extra-parlamentare.
Noi considerăm că la moment este impropriu să ieși să protestezi, și chiar periculos pentru securitatea noastră naționala. Cu atât mai mult să te alături unor proteste inițiate de forțe cu grave probleme de imagine, dar și mai grave probleme cu justiția!”, a mai menționat ea.
Potrivit liderului PDM, aceasta nu înseamnă că trebuie să înceteze să critice guvernarea și să le arate asupra lucrurilor proaste care se întâmplă.







