[ X ]
Important6 Septembrie 2022 10:11

Claus Neukirch își încheie mandatul de șef al Misiunii OSCE la Chișinău

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu s-a întâlnit cu Claus Neukirch, șeful Misiunii OSCE la Chișinău, care își încheie mandatul în țara noastră, informează TRIBUNA. 

Oficialii au discutat mai multe subiecte de actualitate, în special despre situația din regiunea transnistreană în contextul războiului din Ucraina.

Șeful statului a subliniat importanța unui dialog pașnic între cele două maluri ale Nistrului, prin respectarea drepturilor omului și oferirea garanțiilor sociale și de securitate tuturor cetățenilor.

De asemenea, ea și-a exprimat încrederea într-o bună cooperare cu OSCE pe viitor.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...