Republica Moldova a semnat cererea pentru aderarea la Uniunea Europeană (UE) deja de câteva zile în urmă, când a demonstrat că poate gestiona exemplar fluxul de refugiați. Declarația a fost făcută de directorul executiv al Expert-Grup, Adrian Lupușor, informează TRIBUNA.
Potrivit spuselor sale, oficializarea cererii la 3 martie 2022 a fost mai curând un gest simbolic și, evident, politic, care confirmă vectorul strategic al țării în aceste vremuri tulburi.
„În rest, în pofida circumstanțelor, să nu uităm că dreptul de a fi membru UE se dobândește numai și numai prin reforme (toate sunt menționate în Acordul de Asociere)”, a conchis expertul.
Cristina Gurez







