[ X ]
Comentarii1 August 2021 07:00

Fost deputat, despre noul Parlament: „Îmi pare rău, dar s-a pornit cu stângul…”

Iurie Țap, deputat în perioada 2009-2019, când a deținut și funcțiile de vicepreședinte al Comisiei parlamentare permanente „Administrație publică și dezvoltare regional” și cea președinte al Comisiei parlamentare speciale „Pentru modificarea și completarea cadrului legislativ privind procesul de descentralizare și consolidare a autonomiei locale”, a venit cu un comentariu pe marginea aprobării comisiilor permanente de către actualul Parlament. El se arată nedumerit în privința Comisiei mediu și dezvoltare regional, informează TRIBUNA.

„Dacă e să judecăm după hotărârea Parlamentului, a fost păstrată configuraţia legislaturii precedente”, a remarcat el, într-o postare pe Facebook.

În acest sens – a spus Țap – îi trezeşte nedumerire crearea comisiei administraţie publică şi comisiei mediu şi dezvoltare regională.

„Astfel, domeniile mediu şi dezvoltare regională nu sunt conexe. Dimpotrivă, dezvoltarea regională este un domeniu conex celui de administraţie publică, or, beneficiari direcţi ai politicilor de dezvoltare regională sunt colectivităţile locale şi cele regionale, acestea fiind şi actorii nemijlociţi ai implementării politicilor respective. În acest context, o atare divizare a domeniilor va fi un impediment serios în realizarea atribuţiilor legislativului privind elaborarea politicilor respective, dar şi realizarea controlului parlamentar privind subiectul vizat.  Apropo, soluţia respectivă a fost o găselniţă a regimului oligarhic în anul 2017, când trebuiau să achite poliţile pentru transfugii ce le-au asigurat majoritatea parlamentară… Anterior, domeniile menţionate erau de competenţa comisiei administraţie publică, dezvoltare regională, mediu şi schimbări climatice, respectiv, aceasta a fost divizată în două comisii. Atunci am criticat argumentat o atare abordare, fiind vorba despre interese meschine, dar şi incompetenţă crasă…”, a menționat ex-deputatul.

Totodată, Țap a spus că le-a recomandat să lectureze Notele partenerilor de dezvoltare din ianuarie 2015, care propuneau abordarea domeniului ,,Descentralizare şi dezvoltare regională”, respectiv crearea unei structuri comune care să fie responsabilă de promovarea politicilor de descentralizare, reforma administraţiei publice şi privind dezvoltarea regională, „doar că, interesele lor erau altele…”

„Îmi pare rău, dar s-a pornit cu stângul…”, a conchis Țap.

 

Cristina Gurez

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...