[ X ]
[ X ]
Breaking news17 Ianuarie 2021 07:00

Curiozități despre Ministerul Afacerilor Externe: Ministrul cu cel mai scurt mandat – Aureliu Ciocoi, iar cel mai longeviv ministru e…  

Ministerul de Externe, ulterior – Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, a avut până acum 14 conducători: Oleg Țulea, Aureliu Ciocoi, Natalia Gherman, Andrei Galbur, Tudor Ulianovschi, Nicolae Popescu, Nicolae Cernomaz, Nicolae Dudău, Andrei Stratan, Iurie Leancă, Nicolae Țîu, Ion Botnaru, Mihai Popov, Nicolae Tăbăcaru, Leancă și Botnaru asigurând și interimatul funcției. Cu privire la Ministerul de Externe și conducerea acestuia și-n contextul Zilei Diplomatului, TRIBUNA vine cu o serie de curiozități.

La șefia Ministerului de Externe a fost doar o singură femeie: Natalia Gherman – Prim-vice-ministru, ministru al Afacerilor în trei cabinete: Guvernul Leancă, perioada 31 mai 2013 – 18 februarie 2015; Guvernul Gaburici, perioada 18 februarie 2015 – 30 iulie 2015; Guvernul Streleț, perioada 31 mai 2013 – 20 ianuarie 2016.

Ministerul Afacerilor Externe devine Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene în timpul Guvernului Tarlev II, în aprilie 2005.

Cel mai tânăr ministru a fost Tudor Ulianovschi. El a fost Ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene în Guvernul Filip, din 10 ianuarie 2018 până la 8 iunie 2019.

Cel mai vârstnic ministru a fost Nicolae Dudău, ministru al Afacerilor Externe în Guvernul Tarlev I, în perioada 3 septembrie 2001 – 4 februarie 2004.

Cel mai longeviv ministru – 5 ani 2 luni și 15 zile, este Andrei Stratan, Vice-ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene în patru cabinete: Guvernul Tarlev I – 4 februarie 2004-19 aprilie 2005; Guvernul Tarlev II – 19 aprilie 2005-31 martie 2008; Guvernul Greceanîi I – 19 aprilie 2005-31 martie 2008 și Guvernul Greceanîi II – 31 martie 2008-10 iunie 2009.

Cel mai scurt mandat de ministru este al lui Aureliu Ciocoi. A fost ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene în Guvernul Chicu în perioada 14 noiembrie 2019-16 martie 2020. Apoi, în același Guvern din 9 noiembrie 2020 până la 31 decembrie 2020.

Până în prezent doar Aureliu Ciocoi a fost timp de două mandate la cârma Ministerului. Deși, Iurie Leancă la fel a avut două mandate, însă în unul asigurând interimatul – în Guvernul Tarlev II, în perioada 27 iulie-3 septembrie 2001. Ulterior acesta a fost prim-viceprim-ministru, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene în Guvernul Filat I din 25 septembrie 2009 până în 27 decembrie 2010 și Guvernul Filat II din 14 ianuarie 2011 până la 30 mai 2011.

Pe tot parcursul activității ministrul Afacerilor Externe a fost o perioadă Viceprim-ministru, iar în Guvernul Filat acesta a fost Prim-viceprim-ministru.

9 din 14 miniștri au studii în/și domeniul diplomației (alte specialități fiind: economie, drept, istorie, filologie, jurnalism, studii politice, agronomie).

În prezent în aparatul central al MAEIE activează în jur de 120 angajați, iar în misiunile diplomatice – aproximativ 230.

Ministerul de Externe a avut 5 miniștri cu prenumele Nicolae: Nicolae Popescu (8 iunie 2019-14 noiembrie 2019), Nicolae Cernomaz (22 noiembrie 2000-27 iulie 2001), Nicolae Dudău (3 septembrie 2001-4 februarie 2004), Nicolae Țîu (28 mai 1991-28 octombrie 1993), Nicolae Tăbăcaru (28 iulie 1997-22 noiembrie 2000).

De menționat că, materialul a fost realizat în baza datelor furnizate de canalul de Telegram „Culisele Diplomației”.

Cristina Jicol

Alte știri la rubrica

Sondaj

  • Ce așteptați cel mai mult în 2021?

    View Results

    Loading ... Loading ...