[ X ]
Breaking news12 Octombrie 2020 11:45

Un deputat, care a fost infectat cu COVID-19, a donat plasmă cu anticorpi: „Nu e momentul acum să rămânem indiferenți”

Deputatul Corneliu Padnevici a anunțat că a fost infectat cu COVID-19, însă deja s-a tratat, informează TRIBUNA.

„Statisticile privind gradul de infectare cu COVID-19 nu sunt doar cifre seci. Am simțit acest lucru pe propria piele, după ce m-am infectat cu coronavirusul de tip nou. Din fericire, boala a decurs în formă ușoară și nu mi-a afectat familia”, a declarat el, pe o rețea de socializare.

După ce m-am recuperat, Padnevici a decis să contribuie la însănătoșirea altor pacienți, pe care boala i-a lovit mai tare.

„Astăzi am mers la Centrul Național de Transfuzie a Sângelui și am donat plasmă cu anticorpi pentru COVID-19. Doamna Svetlana Cebotari, directorul Centrului, mi-a explicat că plasma convalescentă de la un singur pacient tratat poate ajuta la salvarea a trei vieți ale bolnavilor în stare gravă și foarte gravă. Vin cu un apel, pe această cale, către toți cei care au reușit să învingă maladia. Vă îndemn să donați plasmă și să ajutați medicii, în acest mod, să salveze vieți! Nu e momentul acum să rămânem indiferenți”, a scris deputatul.

Maria Chiper

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...