[ X ]
Breaking news17 Februarie 2020 10:15

Ședința primelor persoane în stat. Prim-ministrul a oferit detalii

Tradiționala ședință trilaterală a avut loc în această dimineață. Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, Președintele Parlamentului, Zinaida Greceanîi, și Premierul Ion Chicu au discutat mai multe subiecte de actualitate, informează TRIBUNA.

După discuții, Premierul a declarat pentru presă că Guvernul a remis Parlamentului proiectele votate săptămâna trecută în ceea ce privește pachetul agreat cu Fondul Monetar Internațional.

„De asemenea, alt subiect este indexarea pensiilor pentru judecători pe principii generale, ca pentru oricare pensionar”, a precizat el.

Premierul a mai spus că mâine este așteptat în Republica Moldova Luc Devigne, director pentru Rusia, Parteneriatul Estic, Asia Centrală și OSCE din cadrul Serviciului European de Acțiune Externă, cu care vor fi mai discuții privind relația bilaterală Republica Moldova-Uniunea Europeană.

Cristina Gurez

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Impactul construcţiilor asupra evoluţiei PIB: tendinţă îngrijorătoare Datele oficiale făcute publice de Biroul Naţional de Statistică privind Produsul Intern Brut în primul ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...