„Cine merită să reprezinte dreapta în alegerile prezidențiale? Este o întrebare care răsună tot mai des în ultimul timp și, probabil, va deveni și mai importantă, odată cu apropierea alegerilor prezidențiale, scrie, într-un editorial, Dumitru Spătaru.
Potrivit lui, în timp ce unii cred că dreapta trebuie să vină cu un singur candidat, alții consideră că, dat fiind evenimentele de importanță politică majoră ce au avut loc în 2019 și consecințele acestora, ar fi bine ca dreapta să vină cu mai mulți candidați pentru a oferi alegătorilor de pe acest segment alternative setoase, urmând ca în turul doi să fie susținut acel candidat de dreapta ce se va poziționa cel mai bine în primul tur de scrutin. Astăzi, în contextul funcției de Președinte al Republicii Moldova sunt vehiculate mai multe nume”, notează autorul.
Notă: Varianta deplină a editorialului poare fi accesată AICI.
Cristina Pendea







