Ex-ministra Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Ala Nemerenco, este noua protagonistă a proiectului TRIBUNA – „Totaluri 2019 – Așteptări 2020”. Astfel, ea a făcut totalurile anului 2019, dar și a dezvăluit care sunt planurile pentru noul an.
„Aș numi anul 2019 pentru Republica Moldova un an-uragan. Probabil a fost unul dintre cei mai plini ani la capitolul evenimente-surprize. Anul s-a început cu febra alegerilor parlamentare, care chiar dacă au adus în Parlament încă multe persoane întâmplătoare, totuși, nu putem să nu remarcăm, că votanții au taxat greu pe cei care au demonstrat trădarea idealurilor. Partidele considerate câțiva ani în urmă cu greutate și care se aflau în diferite alianțe la cârma țării, pur și simplu au dispărut din viața politică. Ce a urmat apoi cunoaște fiecare – evenimentele politice s-au ținut lanț. Intensitatea cu care a decurs anul a fost una extremă, presupun că și trăirile oamenilor au fost la fel de intense. Am avut pe parcurs 3 guverne, diferite coaliții, așteptări și dezamăgiri, dar cel mai important ce s-a întâmplat în acest an – a apărut speranța. Speranța că putem scăpa de corupție și corupți, de hoți, de cei care nu-și iubesc poporul și nici țara și nu au nici cea mai mică idee cu ce probleme se confruntă oamenii, speranța că putem construi, crea și dezvolta”, a precizat ea.
Referindu-se la cum a fost anul 2019 pentru ea, personal, Ala Nemerenco a menționat: „Desigur, pentru mine 2019 a fost un an plin de provocări. Una dintre ele a fost să accept să preiau acest minister masiv, plin de probleme sensibile atât în domeniul sănătății și social, dar și muncii. Nu a fost deloc ușor, deoarece dacă în sănătate eu sunt ca peștele în apele sale, trebuie să recunosc că în domeniul social și al muncii a trebuit ca în timp record să intru în subiect. A fost un an trăit la intensitate maximă, în acele 5 luni mă odihneam doar cât dormeam, restul era muncă. Desigur, 5 luni au fost un termen foarte scurt pentru un ministru, deoarece despre un ministru poți judeca doar după rezultate. Dar și așa, am atins multe dintre obiectivele pe are le trasasem în iunie, multe din ele au fost preluate de noua guvernare, și aceasta spune despre faptul că deja erau pe masă, pregătite. Realizări au fost mai multe, voi remarca doar câteva – pregătirea componentului social în Bugetului solidarității, care a fost preluat aproape integral de noua guvernare; majorarea din 01.10.2019 a plăților pentru gărzile de noapte personalului medical și non-medical care a contribuit la majorarea veniturilor unei categorii largi de lucrători din domeniul sănătății; pregătirea inițiativei legislative de modificare a indemnizațiilor unice pentru absolvenții medici și farmaciști (de la 45 mii lei la 120 mii lei) și pentru personalul medical și farmaceutic cu studii medicale medii (de la 36 mii lei la 96 mii lei); finalizarea în comun cu OMS a proiectului Strategiei de Dezvoltare a Sistemului de Sănătate pentru anii 2020-2030; definitivarea ajustării Legii a Medicamentului care era o restanță rămasă încă din 2017 în implementarea Acordului de Asociere (împreună cu Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale); soluționarea problemei deșeurilor medicamentoase (și aștept ca AMDM s-o implementeze); salvarea din pericol critic de faliment a mai multor instituții medicale spitalicești; majorarea indemnizației unice la nașterea copilului cu 1608 lei, astfel ea constituind din 1 iulie 2019 7911 lei; elaborarea proiectelor Regulamentului-cadru cu privire la organizarea și funcționarea Serviciului regional de asistență integrată a copiilor victime/martori ai infracțiunilor, a Standardelor minime de calitate și a Regulamentul-cadru cu privire la organizarea și funcționarea Serviciului social „Locuință socială asistată” și multe altele, inclusiv zeci și zeci de activități care au fost inițiate și au rămas la juma de cale, unele fiind stopate (așa ca construcția spitalelor regionale în Nord și Sud pentru care s-a acceptat finanțarea), obținerea a 10 milioane de euro din suportul care trebuia să vină de la Guvernul României pentru procurarea echipamentelor medicale în regiuni, restructurarea serviciului spitalicesc ftiziopneumologic, ajustarea celor de sănătate publică și medicină primară, reformatarea serviciilor medicale specializate, crearea unui cadru național în domeniul calității serviciilor medicale, majorarea salariilor, etc. Sistemul sănătății în special este unul neprietenos atât pentru pacienți, cât și pentru lucrătorii medicali, și trebuie urgent însănătoșit. Nu că ar fi o nereușită, dar consider că au fost necesare remanieri mai rapide la nivel de conducere a sistemului și instituțiilor medicale și sociale, remanieri pe care le așteptau în primul rând lucrătorii medicali și cei sociali. Sistemul de sănătate și cel social sunt foarte birocratice, închistate și greoaie. Iar unicul meu mare regret e că nu am reușit să aprob modificările pentru majorarea salariului altor categorii din domeniul de sănătate care ar fi trebuit să se întâmple din 1 ianuarie 2020. De asemenea și salariile asistenților sociali, care sunt mizere”.
În context, ex-ministra a dezvăluit care sunt planurile pentru anul 2020. „Eu sunt sigură că anul 2020 va fi un an deosebit, s-ar putea chiar să-l întreacă pe 2019. Deși am primit mai multe propuneri, prefer să continui să fac o singură politică – cea de sănătate. Probabil voi da curs unei invitații de a activa peste hotare în cadrul unei instituții renumite. Dar mă voi întoarce oricând va fi necesar. Mai pregătită și mai puternică. Vreau să vă doresc tuturor un An Nou 2020 plin de belșug și prosperitate, provocări și realizări. Să păstrați mereu inimile deschise, pline de curaj și sufletele pline de speranță! La Mulți Ani!”, a conchis Nemerenco.
Andriana Cheptine







