Fost deputat al fracțiunii Partidului Democrat din Moldova (PDM) în Parlamentul Republicii Moldova, Veaceslav Nedelea, a revenit la fostul loc de muncă, dar are și atribuții de consilier municipal. Despre acesta el a dezvăluit pentru www.curentul.md.
După cum informează TRIBUNA, cu referire la sursa citată, Veaceslav Nedelea a declarat că „viața continuă în dinamică și după Parlament”. „Mandatul meu de deputat a fost unul scurt, dar, după părerea mea, destul de consistent. Astăzi am ceva mai mult timp liber pe care îl dedic cu cea mai mare plăcere familiei mele, în special fiului meu, care la 15 august, va împlini 8 anișori. După încheierea mandatului, am revenit la fostul loc de muncă, unde am o activitate intensă, dar care îmi aduce satisfacții. Sunt Administrator Principal la Zona Antreprenorialului Liber „Expo – Business Chișinău”, unde am activat înainte de a veni în Parlament. La moment, dețin și funcția de consilier în Consiliul Municipal Chișinău, unde reprezint PDM, pe listele căruia am fost ales”, a precizat ex-deputatul.
Totodată, fiind întrebat despre activitatea noului Parlament și Guvern, fostul deputat s-a abținut să răspundă din motiv că a trecut o perioadă scurtă de timp.
„Viața va arăta. Dacă m-aș expune, aș fi subiectiv. Îmbucurător puțin….”, a adăugat el.
Cât privește o eventuală revenire în politică, fostul deputat spune că nici nu a plecat din ea. „Există o parabolă în cotidian: „Niciodată să nu spui niciodată””, a conchis Nedelea.
De menționat că, Veaceslav Nedelea a candidat la alegerile parlamentare din 24 februarie curent, în circumscripția nr. 27, Chișinău, dar nu a acces în Parlament.
Cristina Parfeni







