[ X ]
Exclusiv28 Iunie 2019 06:30

De unde au pornit și unde au ajuns! Primele joburi ale membrilor Guvernului Sandu: Anchetator, medic internist, lector asistent…

Acum dețin importante funcții în stat, însă, evident, că începutul vieții profesionale a fost altfel. TRIBUNA a analizat CV-urile noilor membri ai Guvernului și vă propunem să vedeți care au fost primele lor joburi.

Prim-ministrul Republicii Moldova, Maia Sandu, și-a început activitatea profesională în iulie 1994, activând până în martie 1998, în calitate de Consultant, șef adjunct de direcție la Ministerul Economiei.

Viceprim-ministrul Andrei Năstase, ministrul al Afacerilor Interne, după absolvire, a activat din 1997 până în 2000 în calitate de Procuror. La rândul său, Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Vasilii Șova, și-a început cariera la Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova, activând din 1988-1990.

Ministrul Economiei şi Infrastructurii, Vadim Brînzan, și-a început cariera la PriceWaterhouseCoopers, în calitate de Senior Consultant, activând în perioada 1994-1999 în birourile din Moscova, Kiev și Chișinău, iar ministrul Finanţelor, Natalia Gavrilița, a activat în perioada 2000-2003 în calitate de Asistent politic la  Biroul de Afaceri Politice și Economice al Ambasadei Statelor Unite ale Americii în Moldova.

Totodată, ministrul Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Nicu Popescu, a lucrat în perioada 2005-2007 în calitate de Cercetător în cadrul Centrului pentru Studii Politice Europene din Bruxelles. Ministrul Apărării, Pavel Voicu, și-a început activitatea în august 1995 și a muncit până în iunie 1997 în calitate de anchetator penal al secției urmărire penală a  Comisariatului de poliție al raionului Ungheni, iar ministra Educației, Culturii și Cercetării, Liliana Nicolaescu-Onofrei – din august 1990 până în august 1993 a lucrat ca lector asistent la Facultatea de Litere a Catedrei de Limba Română a Universității de Stat din Moldova.

La rândul său, ministra Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Ala Nemerenco, și-a început cariera în 1982, activând până în 1985, în calitate de  medic internist la Spitalul Clinic Republican, iar ministra Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului, Georgeta Mincu, a lucrat din 1995 până în 1997 la Agenția pentru promovarea investițiilor străine a Ministerului Economiei.

Guvernatorul UTA Găgăuzia, Irina Vlah, a lucrat în perioada 1996-2003 în calitate de jurist la Inspectoratului Fiscal din UTA Găgăuzia.

De menționat că, CV-ul integral al ministrei Justiției, Olesea Stamate încă nu a fost făcut public, însă din informația disponibilă, reiese că printre primele joburi a fost activitatea în cadrul Fundaţiei Soros-Moldova.

Andriana Cheptine

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...