[ X ]
Exclusiv3 Iunie 2019 06:00

Sergiu Litvinenco despre când vom avea o claritate privind situaţia politică 

În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, deputatul în fracțiunea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Blocul ACUM, Sergiu Litvinenco a fost întrebat când vom avea o claritate în privința unei majorități sau a anticipatelor?

„Dacă punem problema obligativității constituirii unei majorități parlamentare pentru ieșirea din impas, atunci într-adevăr putem spune că soluții nu prea există. Cel puțin din partea noastră, că o majoritate PD-PSRM nu este exclusă. Dar constituirea unei majorități parlamentare nu este singura soluție care există, mai ales ținând cont de situația specifică creată după alegerile din 24 februarie. Noi, blocul ACUM, am propus – și rămânem și astăzi pe această poziție – să ne asumăm responsabilitatea pentru ce se întâmplă în țară printr-un Guvern ACUM. Acest Guvern ar avea 2 sarcini majore – să implementeze și să finalizeze procesul de dezoligarhizare a țării început prin votarea pachetului de dezoligarhizare (scoaterea instituțiilor statului de sub controlul lui Plahotniuc), dar și să deblocheze rapid asistența financiară din afară pentru ca, chiar și pe termen scurt, să putem vorbi de îmbunătățirea vieții oamenilor. Claritate va exista bineînțeles în săptămâna care vine, or 9 iunie este termenul-limită până la care trebuie investit un Guvern, în caz contrar, alegerile anticipate devenind unica soluție posibilă”, a declarat el.

Notă: Varianta integrală a interviului poate fi accesată aici.

Andriana Cheptine

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...