[ X ]
Exclusiv3 Mai 2019 06:00

STATISTICĂ INCREDIBILĂ: Moldova a intrat în cea mai favorabilă lună pentru învestirea Guvernului!

Chiar dacă se află în plină criză politică, Republica Moldova a intrat în cea mai favorabilă lună pentru învestirea în funcţie a unui nou Guvern – arată o analiză efectuată de TRIBUNA. 

Astfel, din cele 18 guverne avute până acum de Republica Moldova, cele mai multe (patru) au fost învestite în funcţie anume în luna mai: Guvernul Mircea Druc – 25 mai 1990; Guvernul Valeriu Muravschi – 28 mai 1991; Guvernul Ion Ciubuc – 2 – 22 mai 1998; Guvernul Iurie Leancă – 30 mai 2013.

În lunile aprilie şi ianuarie, în Moldova au fost învestite în funcţie câtre trei guverne: Guvernul Andrei Sangheli – 2 – 5 aprilie 1994; Guvernul Vasile Tarlev – 1 – 19 aprilie 2001; Guvernul Vasile Tarlev – 2 – 19 aprilie 2001; Guvernul Ion Ciubuc – 1 – 24 ianuarie 1997; Guvernul Vlad Filat – 2 – 14 ianuarie 2011; Guvernul Pavel Filip – 20 ianuarie 2016.

În lunile februarie şi iulie, în Moldova au fost învestite în funcţie câtre două guverne: Guvernul Ion Sturza – 19 februarie 1999; Guvernul Chiril Gaburici – 18 februarie 2015; Guvernul Andrei Sangheli – 1 – 1 iulie 1992; Guvernul Valeriu Streleţ – 30 iulie 2015.

Câte un guvern au fost învestit în lunile martie, decembrie, iunie şi septembrie: Guvernul Zinaida Greceanîi – 1 – 31 martie 2008; Guvernul Zinaida Greceanîi – 2 – 10 iunie 2009; Guvernul Vlad Filat – 1 – 25 septembrie 2009; Guvernul Dumitru Braghiş – 21 decembrie 1999.

Cristina Pendea 

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...