În cadrul unui interviu acordat ziarului „Comunistul”, liderul PCRM, Vladimir Voronin, ex-Preşedinte al RM, fiind întrebat ce urmează, s-a arătat sigur că victoria va fi de partea formaţiunii pe care o conduce.
„Ca și pe parcursul celor 25 de ani – luptă și muncă. Luptă pentru Moldova, pentru fiecare cetățean al țării — de la nou-născuți pînă la cei mai în etate. Muncă pentru eliberare, restabilire și dezvoltare a țării. Eu știu cu siguranță că în această luptă și muncă, întotdeauna, mă pot baza pe tovarășii și aliații mei. Pe cei care nu au putut fi intimidați, cumpărați și speriați. Pe cei pentru care idealurile de egalitate, fraternitate, echitate socială formează esența vieții. Vreau să-i felicit sincer și să le mulțumesc. Pentru rezistență și curaj. Pentru tot ce am trăit împreună. Pentru tot ce urmează să trăim încă. Noi am fost și vom fi împreună — unul lîngă altul, cu Patria noastră iubită, cu poporul moldovenesc multinațional. Cauza noastră este dreaptă, victoria va fi de partea noastră!”, a declarat el.
Cristina Pendea







