[ X ]
Breaking news3 Septembrie 2018 11:00

Deputații revin din vacanță! Parlamentul se convoacă în sesiunea de toamnă

Sesiunea de toamnă a Parlamentului începe oficial astăzi, potrivit unei dispoziții semnate de Președintele Parlamentului, Andrian Candu.

După cum informează TRIBUNA, deputații își reiau activitatea în organele de lucru ale Parlamentului.

„De asemenea, convocarea Parlamentului în ședință plenară se va efectua la propunerea Biroului permanent al Parlamentului, după pregătirea proiectului ordinii de zi.

Regulamentul Parlamentului prevede că sesiunea de toamnă începe în luna septembrie şi nu poate depăşi sfârşitul lunii decembrie.

Precizăm că, concediul este acordat deputaților, de regulă, în timpul vacanţei de Crăciun şi a vacanţei de vară, în temeiul prevederilor din Legea despre statutul deputatului în Parlament și Regulamentul Parlamentului.

Amintim că, sesiunea de primăvară s-a încheiat pe data de 27 iulie 2018.

Andriana Cheptine

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...