Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) anunță că, în mai puţin de o săptămână, aproximativ o sută cincizeci de localități din Moldova au semnat declaraţii în susţinerea statalităţii.
După cum informează TRIBUNA, potrivit unui comunicat de presă, la 12 februarie, consilierii şi primarii a încă 18 localităţi ale ţării au semnat declaraţii în susţinerea statalităţii. Informaţia a fost prezentată, pe o reţea de socializare, de către secretarul executiv, deputat din partea Partidului Socialiştilor, Vlad Batrîncea.
„Timp de o săptămână, 141 de primării/consilii au adoptat decizii privind condamnarea unionismului. Aleşii locali din toată ţara îşi declară ataşamentul ferm pentru suveranitatea şi statalitatea Moldovei”, a menţionat el.
De menționat că, prima localitate care s-a opus unioniştilor prin adoptarea declaraţiei corespunzătoare a fost satul de baştină al lui Igor Dodon, Sadova.
Andriana Cheptine







