[ X ]
Breaking news7 Noiembrie 2017 13:45

Premierul RM: „Programul cu FMI e mai mult decât un suport și împrumut”

„Astăzi de împlinește un an de când R. Moldova a semnat programul cu Fondul Monetar Internațional (FMI)”. Declarația a fost făcută de către Premierul Pavel Filip în cadrul unui briefing de presă cu șeful echipei de experți ai Fondului Monetar Internațional (FMI), Ben Kelmanson, transmite TRIBUNA.

Pavel Filip a menționat că programul cu FMI e mai mult decât un suport și împrumut, dar este un certificat de încredere pentru Moldova și cetățenii ei.

„Pentru Guvern e important să avem o opinie obiectivă asupra eforturilor depuse. Trecem printr-o perioadă destul de solicitantă și ne concentrăm pe priorități pentru a face față provocărilor. R. Moldova a beneficiat de o stabilitate economică și politică. Politica bugetar-fiscală respectă angajamentele din program, iar bugetul rectificat pentru 2017 și cel stabilit pentru 2018 permit investiții publice și cheltuieli mai mari. Vom putea beneficia de sprijin suplimentar de circa 22 milioane dolari, pentru a accelera creșterea economică și a reduce sărăcia”, a spus Pavel Filip.

Cristina Pendea

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...