[ X ]
Breaking news12 Aprilie 2017 14:00

Socialiștii din CMC: „Primarul face ce vrea”

Consilierii municipali din partea Partidului Socialiștilor din R. Moldova (PSRM) se declară, în continuare, nemulțumiți de neaprobarea bugetului municipal pentru anul 2017, dar și de proiectul parcărilor cu plată în Chișinău.

După cum comunică TRIBUNA, potrivit consilierilor, primarul face ce vrea – convoacă ședințe cu participarea liberalilor, nu include subiectele importante pe ordinea de zi și semnează contracte dubioase.

Vitalie Mucan a spus că, la ședința din 11 aprilie, Primarul a inclus pe ordinea de zi întrebări funciare.

„Potrivit unui proiect, s-au alocat 11 milioane de lei pentru repararea unui ascensor – 840 mii de lei pentru reparația acestuia și 685 mii pentru schimbarea acestuia. Altă decizie a fost că 1422 de blocuri din Chișinău au rămas fără stăpân, ei au fost scoși de la evidența contabilă de la Direcția locativ-comunală. Asta înseamnă că ei singur vor aloca bani pentru lucrările de reparație, dar și la proiectul cu parcările. Am depistat numeroase încălcări”, a spus Vitalie Mucan.

Gaik Vartanean a precizat că proiectul cu parcările a fost semnat, dar compania nu există și nu este clar cu cine și ce a semnat primarul.

„În 2013 o companie europeană a făcut un studiu de fezabilitate și pentru parcări se alocau de la 5-8 lei pentru oră. Compania Parkleitsystem GmbH nu există și acest lucru a fost confirmat de reprezentantul companiei. Din investigațiile noastre am depistat că tenderul a fost câștigat de 2 companii înregistrate în Malta și Cipru. Acolo vor merge banii pentru parcare, mai mult de 60%. În Primărie vor ajunge 1,50 lei pentru lucrările de amenajare a parcărilor”, a spus consilierul.

Alexandru Odințov a menționat că „proiectul a fost semnat fără participarea consilierilor și nu a fost inclus pe ordinea de zi pentru a fi dezbătut. Acum știm că pe 21 aprilie va fi supus dezbaterilor”.

Cristina Parfeni

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Prevederile din programul noului Guvern care merită o atenţie deosebită Anterior, eu am expus public în numărate rânduri poziţia şi punctele de vedere pe care le am în raport ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...