Recent, Vadim Filipov a fost desemnat de Parlament în calitate de membru al Comisiei Electorale Centrale (CEC).
Solicitat de TRIBUNA, Vadim Filipov a declarat că și-a suspendat calitatea de membru al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova.
Totodată, el a menționat că noua funcție reprezintă o avansare în carieră. „O posibilitate de a cunoaște un nou domeniu ce ține de reglementarea politicilor electorale, pentru buna organizare și desfășurare a alegerilor”, a punctat Filipov.
Potrivit lui, prioritățile de bază în mandatul de membru al CEC ţin de „oportunitatea de a activa într-o instituție publică, cu un grad înalt de transparenta, în care cetățenii au încredere și care creează condiții optime pentru ca fiecare cetățean al RM să-și poată exercita dreptul constituțional de a alege și de a fi ales”.
TRIBUNA amintește: Vadim Filipov a fost propus pentru această funcție de Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM). După desemnare, urmează o procedură de verificare și apoi confirmarea în funcție. Mandatul de membru al CEC a devenit vacant după ce Maxim Lebedinschi și-a prezentat demisia, optând pentru funcția de consilier al Președintelui RM.
Andriana Cheptine







