Trei partide din Republica Moldova nu s-au implicat de mai bine de 10 ani în campaniile electorale sub nici o formă – arată o analiză efectuată de TRIBUNA.
Astfel, Partidul „Noua Opţiune Istorică” (NOI) ultima dată a participat în alegerile parlamentare din 2001. Atunci, el a fost parte componentă a Blocului electoral „Credinţă şi Dreptate” (BeCD), însă nu a trecut pragul electoral, deoarece a obținut 0,67% din voturi.
Totodată, două partide nu au participat la alegeri din 2007. Este vorba despre Partidul Agrar din Moldova (PAM), care s-a implicat în alegeri doar până la localele din 2007. Atunci a obținut 3 mandate de consilier în consiliile orăşeneşti, municipal Comrat şi săteşti (comunale) – (0.03%). La rândul său, Mişcarea Profesioniştilor „Speranţa-Надежда” (MPSN) s-a implicat în alegerile locale din 2007, însă nu a obținut nici un mandat.
Andriana Cheptine







