[ X ]
Breaking news11 Decembrie 2016 07:05

„Alegeri prezidenţiale” în Transnistria. Cine luptă pentru fotoliul de „preşedinte”!

În autoproclamata republică moldovenească nistreană astăzi au loc „alegeri prezidenţiale”.

La fotoliul de „preşedinte” pretind opt candidaţi: actualul „președinte” al „legislativului” de la Tiraspol, Vadim Krasnoselskii, actualul lider de la Tiraspol, Evgheni Şevciuk, fostul „speaker” de la Tiraspol, Grigorii Marakuța, liderul comuniştilor transnistreni, Oleg Horjan, „fostul ministru de interne” al Transnistriei, Ghenadii Kuzmiciov, actualul „procuror” al Transnistriei, Alexandr Deli, fostul judecător Vladimir Grigoriev şi fosta membră a echipei lui Evgheni Şevciuk, Irina Vasilatii.

Potrivit unor informaţii, în regiunea transnistreană locuiesc peste 400 mii de cetăţeni cu drept de vot.

De la autoproclamarea sa ca stat şi până în 2011, rmn a fost condusă de Igor Smirnov, iar din 2011 şi până în prezent – de Evgheni Şevciuk.

Cristina Pendea

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial De ce reforma fiscală trebuie tratată în contextul general al provocărilor cu care se confruntă mediul de afaceri      Unul din cele mai discutate subiecte în ultima perioadă este reforma fiscală, ce ar urma să fie implementată ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...