[ X ]
Breaking news13 Noiembrie 2016 22:30

Dodon sau Sandu? Primele date preliminare prezentate de CEC!

Comisia Electorală Centrală (CEC) a anunţat că, pînă la ora 21.00, cînd s-au închis secţiile de votare din ţară, au votat peste 53 % din numărul total al alegătorilor, respectiv peste 1 605 mii de cetăţeni.

După cum informează TRIBUNA, preşedinta CEC a declarat că 17 secţii de votare deschise peste hotarele RM îşi continuă activitatea .

Astfel, potrivit datelor preliminare, pînă la această oră,  au fost procesate 1 679 procese verbale din 2081, ceea ce reprezintă 80,68%. Candidatul socialiştilor Igor Dodon conduce cu – 56,84%, iar candidatul forţelor pro-europene Maia Sandu a acumulat  43,16%.

Alina Russu a informat că, în termen de 48 ore, Consiliile Electorale de Circumscripţie urmează să aducă toate procesele verbale pe suport de hîrtie la CEC şi în termenul stabilit de 5 zile CEC va totaliza rezultatele scritinului prezidenţial. „Totodată, aduc la cunoştinţa dvs.: potrivit Codului Electoral este declarat Preşedintele RM, candidatul care a obţinut cel mai mare număr de voturi în al II-lea tur de scrutin”, a conchis Russu.

Andriana Cheptine   

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial De ce reforma fiscală trebuie tratată în contextul general al provocărilor cu care se confruntă mediul de afaceri      Unul din cele mai discutate subiecte în ultima perioadă este reforma fiscală, ce ar urma să fie implementată ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...